
Pohlcujúce prezentácie: ako spoločnosť Porsche vstupuje do zmiešanej reality
Spoločnosť Porsche využíva najnovšie pokroky v oblasti zmiešanej reality a priestorových počítačových technológií na poskytovanie novej generácie pohlcujúcich prezentácií produktov a technických brífingov pre médiá.
Každý, kto prišiel na nedávny technologický seminár zameraný na nový plne elektrický Macan, by si mohol myslieť, že narazil na pódium nového sci-fi filmu alebo futuristického umeleckej inštalácie. Skupiny inžinierov a médií, ktoré mali na sebe čerstvo vydaný headset Meta Quest 3 sa pohybovali s nečakanou gráciou, ukazovali do vzduchu, drepovali, ohýbali sa a pozerali – vo všetkých ohľadoch pripomínajúc skupinu taiči, ktorá má tréningovú hodinu.
V minulosti, a v niektorých prípadoch aj dnes, pozostávali prezentácie na mediálnych podujatiach z radov novinárov, ktorí si písali poznámky, zatiaľ čo technici klikali na nespočetné množstvo prezentácií v PowerPointe. Tento formát je status quo, ktorý je zrelý na to, aby zanikol.
Pred niekoľkými rokmi aplikácia Taycan AR Event App ukázala, ako sa rozšírená realita môže dostať pod kožu Taycanu a predstaviť dôkladné technické detaily a jedinečné technické vlastnosti vozidla – len pomocou len mobilného telefónu.
Teraz Porsche využíva technológiu zmiešanej reality (MR) s cieľom vytvoriť ešte lepší zážitok – s trojrozmerným prostredím, v ktorom je možné pohybovať a komunikovať s virtuálnymi objektmi a dokonca aj s inými používateľmi, ktorí sa k nim pripájajú na diaľku z celého sveta.

Kde sa stretávajú svety: zmiešaná realita
Technológia zmiešanej a virtuálnej reality je základným nástrojom pre metaverse. Pojem metaverse sa vzťahuje na pohlcujúcu virtuálny svet, ktorý sa rozprestiera na rôznych digitálnych platformách. A hoci metaverse so skutočnou interoperabilitou je ešte ďaleko, spoločnosť Porsche robí veľké pokroky v demonštrovaní jej potenciálu. Používanie náhlavných súprav s možnosťou priehľadného zobrazenia môžu používatelia vidieť svoje reálne okolie – s dostatočným rozlíšením na písanie poznámok alebo používanie telefónu – a všetky virtuálne 3D objekty. Vďaka tomu tu je úroveň virtuálnej reality v kombinácii so schopnosťou orientovať sa v reálnom fyzickom priestore. Niektorí ľudia nemajú radi predstavu, že si nasadia náhlavnú súpravu v miestnosti s inými ľuďmi, takže schopnosť zostať vo svojom priestore je významnou výhodou zmiešanej reality.
Zatiaľ čo VR účinne prenáša používateľa do virtuálneho prostredia, táto aplikácia prináša virtuálny svet k používateľovi – v kontexte jeho okolia. Navyše sa tým takmer úplne odstráni potreba prierezových modelov alebo iných fyzických prostriedkov ktoré sa musia vyrábať a prepravovať po celom svete, čo poukazuje na významný potenciál úspory nákladov a zdrojov.
Tradičný obsah, inovatívne poskytovanie
Takéto fyzické rekvizity môžu byť mimoriadne cenným nástrojom pri vysvetľovaní napr. technických vlastností novej modelovej rady. Jednou z vynikajúcich výhod 3D modelov v zmiešanej realite je však ich ovládateľnosť v rámci zobrazovacieho priestoru. Možnosť prezerať virtuálne modely z rôznych uhlov a perspektív prináša oveľa hlbšiu a rýchlejšie dosiahnuteľnú úroveň porozumenia ako jednoduché prezeranie obrázkov na obrazovke. Obsah sa stáva podstatne zmysluplnejším pre diváka, ktorého pozornosť možno ľahko nasmerovať na preberané oblasti. Napríklad izolovaním určitých častí alebo prepnutím na zobrazenie rozobratého modelu, aby sa videli časti, ktoré boli predtým skryté. To ponúka úroveň detailov a prehľadu hĺbkovej technickej prezentácie v kombinácii s perspektívou a vizuálnym vplyvom fyzického exponátu.

„Už teraz mám pocit, že prezentácia týmto spôsobom sa stala druhou prirodzenosťou“ hovorí jeden z inžinierov a na nedávnom seminári. „Príbeh obsahu funguje ako tradičná prezentácia. Svoje poznámky máte na virtuálnej nástenke, ktorú vidí len hostiteľ, a preklikávate sa cez ňu v životnej veľkosti, pohlcujúce 3D animácie, ktoré sú oslobodené od obmedzení obrazovky – stojíte vo vnútri prezentácie, obklopený ňou“.
Neoceniteľný zdroj
Pozitívne reakcie boli aj zo strany novinárov, ktorí na seminári chválili pocit realizmu a kvalitu rozlíšenia virtuálnych prvkov. Výrazy prekvapenia a nadšenia sa objavovali pod slúchadlami mnohých účastníkov: úsmevy sa objavovali unisono, keď sa virtuálne prvky odhaľovali a ukázal sa potenciál tejto technológie. „Bolo to skutočne fascinujúce“ hovorí britský motoristický novinár Alex Goy. „Myslím si, že je to neoceniteľný zdroj informácií. Prezentácia je takmer hmatateľná… môžete sa ňou prejsť, môžete si na ňu siahnuť a všetko je to aj v mierke, takže získate hlbší dojem o výrobku, o tom, čo doňho patrí a čo by ste s ním mohli robiť – čo by ste určite nezískali pri 2D ukážke alebo grafike na obrazovke.“
Výhľad do budúcnosti
Napriek tomu, že spoločnosť Porsche je v automobilovom sektore prvým používateľom tejto technológie, nie je jediná, ktorá si uvedomuje jej potenciál. Podľa spoločnosti P&S Intelligence sa odhaduje, že do roku 2030 dosiahne metaverse globálnu trhovú hodnotu 1,5 bilióna dolárov, z čoho 16,5 miliardy dolárov bude pochádzať len z automobilového priemyslu. Mladšie trhové skupiny v súčasnosti tvoria drvivú väčšinu používateľov metaverse; pri prieskume 56% respondentov z generácie Z uviedlo, že by si s väčšou pravdepodobnosťou kúpili auto, ak by mali možnosť si ho najprv virtuálne vyskúšať. S rastúcou digitálnou afinitou všetkých vekových skupín sa však bude zvyšovať aj ich vnímanie relevantnosti „metaversálnych“ zážitkov.

Teraz, keď sa táto aplikácia technológie zmiešanej reality osvedčila, bude spoločnosť Porsche pokračovať vo využívaní jej potenciálu na ďalšie zlepšovanie prezentačných zážitkov viacerými spôsobmi: organizovanie podujatí s hosťami, ktorí sa pripájajú z oddelených miest, zvyšovanie pocitu pohltenosti pomocou komplexnejších modelov a animácií, uľahčovanie väčšej fyzickej interakcie s virtuálnymi prostriedkami a mnoho ďalších. Tieto ukážky prototypov len poodhalili povrch možností.